Saraybosna Devlet Üniversitesi

saraybosna devlet universitesi

saraybosna Bosna Bosna nın başkenti olup yaklaşık 5 milyon nüfusa sahiptir. bu ülkede eğitim anlayışı ikiye ayrılıyor. Bunlar ilk ve orta öğretim ve yüksek öğrenim öncesi ve yükseköğretimdir. İlk ve orta öğretimde Yugoslavya eğitim siteminin uygulama yapılması bu sitem ile öğrencileri yükseköğrenime uygun eğitime hazırlamış oluyor. SarayBosna devlet üniversitesi dünyanın birçok ülkesinde gelen öğrencilere kaliteli bir eğitim ve öğrenimi sunuyor. saraybosna devlet üniversitesindeki eğitim ve öğretim devlet tarafından desteklenmektedir. SarayBosna devlet üniversitesi değişik birçok ülkeden gelen akademisyenler sayesinde çok kültürlü bir eğitim alma hakkına da sahip oluyorlar.

SarayBosna devlet üniversitesi çok eski bir tarihe 1531 yılına kadar uzansa da gerçek anlamda 1949 yılında kurulan bu üniversitenin yök ile de denkliği sağlanıyor. SarayBosna devlet üniversitesi eğitim dili Boşnakçadır. SarayBosna devlet üniversitesi ilk yıl hazırlık okutulur. Eğer İngilizce sınavından yeterli puan alırsa direk 1. Sınıfa başlayabilir. Saraybosna devlet üniversitesindeki fakülteler ise şöyledir. Mimarlık fakültesi, ceza bilim fakültesi, elektrik mühendisliği, siyaset bilimi fakültesi, eczacılık fakültesi, spor ve beden eğitimi fakültesi, ulaştırma ve haberleşme fakültesi, tıp fakültesi, müzik akademisi, İslam araştırma fakültesi, tarım fakültesi, diş hekimliği, orman fakültesi, fen bilimleri ve matematik fakültesi ve veteriner fakülteleri vardır. Saraybosna devlet üniversitesindeki Avrupa şartlarındaki eğitim farkıyla daha kaliteli bir eğim almaktadır. Yine bu üniversitede erasmus öğrenci değişimi ve mundus öğretmen değişimi programlarından yararlanırlar. böylelikle ülkeler arası kültür alışverişi başlar. yurt dışında eğitimin güvenli olmasını sağlayan eurostar yurtdışı eğitim merkezi ile öğrencilere en iyi hizmeti sunar. danışmanlık hizmeti de alabiliriz. saraybosna devlet üniversitesinde toplamda 26 fakülte vardır. öğrencilerine yenilikçi, çağdaş kaliteli bir eğitim vererek geleceğini şekillendirmeyi amaçlar. saraybosna devlet üniversitesinde taban puan uygulaması olmadığı için genç kesime üniversite kapısı kontenjanları doğrusunda açıktır. üniversite sınavının olmayışı gençleri rahatlatmaktadır.

SarayBosna devlet üniversitesi gerek eğitimi gerekse de çağdaş, yenilikçi olmasıyla kalitesi ile farkını hissettiriyor. öğrenci ve öğretmen değişimleri ile oluşan kültürel zenginlik ile de eğitimin çeşitli avantajlarını kazandırmasına sebep olacaktır.

 
 

Paylaş