Saraybosna Üniversitesi Ücretleri

universitesi ucretleri saraybosna

Bosna hersek te bulunan birçok üniversite gibi Saraybosna üniversitesi de YÖK tarafından tanınmaktdır. Bu sayede Saraybosna üniversitesinden mezun olan öğrencilerde mezun olduktan sonra denklik alıp ülkemizde ve yurt dışında YÖK tarafından tanınan diğer üniversitelerde çalışabilmekte ve iş hayatına girebilmektedir. Ülkemizde olduğu gibi Saraybosna üniversitesinde de belli başlı harç adı altında ücret alınmakta olup eğitim hayatına başlamakta ve geliştirmekte bireye yardımcı olmaktadır. Bu bölgede öğrenci olarak bulunmak birçok Avrupa ve Türkiye de okumaktan daha ucuz ve maliyeti daha azdır.

Saraybosna üniversitesinde birçok bölüm vardır. Ülkemizde olduğu gibi lgs yâda lys sınavı bulunmamakta ve sadece şarları yerine getirmek yetmektedir. Tabi ki her üniversitede okumanın belli bir ücret karşılığı bulunmakta olup Bosna da okumanın da bir karşılığı vardır. Fakat ülkemize göre daha ucuzdur. Üniversitede tıp fakültesinde bir öğrenim yılı boyunca 3000 € tutarındadır. Eczacılık ve diş hekimliği bölümünün de bir öğrenim yılı ücreti tıp fakültesi ile aynıdır. Hukuk bölümü ise ülkemize göre daha makul bir ücreti vardır. Öğrenim yıllığı 600 € tutarındadır. Veterinerlik bölümünün bir öğrenim yıllığı ise 1500 € tutarındadır. saraybosna sağlık bilimleri fakültesinde öğrenci olarak bulunmak da bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Fizik ve tedavi bölümünün yıllık öğrenim harcı 1000 €,Laboratuar Teknolojisininin bir yıllık öğrenim fiyatı  1000 €,Radyoloji ve Teknolojilerinin bir yıllık öğrenim harcı 1000 €,Sağlık ve Ekoloji bölümünün bir yıllık öğrenim fiyatı  1000 €,Sağlık Bakımı ve Terapi bölümünün- bir yıllık öğrenim fiyatı  1000 € civarındadır. Bu bölüm ve ücretler sağlık alanında okumak ve kendini geliştirmek isteyen bireylere bir öğrenim yılı için alınmakta olan ücretlerdir. saraybosna üniversitesinde felsefe fakültesi de bulunmakta ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü yıllık öğrenim ücreti 1000 €,Felsefe Bölümü Pedagoji Bölümü Psikoloji Bölümü Sosyoloji Bölümünün de öğrenim ücreti yine aynıdır.

Saraybosna üniversitesi ücretleri üniversite de yer alan akademik alanlara ve okunmak istenen bölümlere göre değişmekte fakat çok yüksek olmamakla beraber çok uygundur. Bu bölümlerden mezun olan her birey denkliği ülkemizce kabul edilmiş ve ülkemizde çalışma yapmaya engel değildir.

 
 

Paylaş